Údržba zelenej strechy

K údržbe zelenej strechy toho nie je potrebné príliš písať. Moduly ECOSEDUM totiž vyrábame tak, aby ste sa o ne nemuseli starať takmer vôbec. Zásobníky sú osadené veľmi nenáročnými rozchodníkmi rodu Sedum. Tieto rastliny sú mrazuvzdorné, ale zároveň odolné voči vysokým teplotám. Vďaka konštrukcii zásobníkov ECOSEDUM nie je, až na výnimočné prípady, nutné žiadne dodávanie vlahy.

Substrát totiž dokáže udržať dostatočné množstvo vody. Iba v prípade mimoriadne suchého obdobia je vhodné rastliny zavlažiť. Ako už sme si povedali v článku „výhody zelenej strechy“, zatrávnená zelená strecha predlžuje životnosť strechy. A to najmä vďaka eliminácii UV žiareniu a vyrovnávaním inak extrémnych teplotných rozdielov. To je tiež dôvod, prečo sa o zelené strechy začínajú zaujímať aj mesta. Napríklad v Brne je na zatrávnenie strechy možné získať dotáciu.

Len sporadická starostlivosť o rastliny

V dlhšom časovom horizonte je samozrejme nutné počítať s starostlivosť, ktorú aj nenáročné rastliny vyžadujú. Reč je napríklad o doplnenie substrátu, prípadnom prihnojenie, zastrihnutiu alebo dosiatie. Jedná sa však o činnosti, ktoré bude prebiehať len veľmi zriedka.

Napriek tomu skôr či neskôr príde deň, kedy bude potrebné vykonať údržbu, opravu alebo výmenu strešnej krytiny. Prítomnosť modulov pre zelené strechy tento proces nijako zásadne nekomplikuje. Zásobníky ECOSEDUM totiž nie sú k streche nijako ukotvené. Tento postup je potrebné zvoliť len v prípade veľmi šikmej zelenej strechy.

V opačnom prípade stačí len vybrať zásobníky so substrátom z miesta, ktoré vyžaduje opravu. Po ukončení ich môžete opäť navrátiť na pôvodné miesto. Hoci konštrukcia zásobníkov nie je určená pre pravidelné prechádzanie, nie je problém sa v týchto ojedinelých prípadoch po streche prejsť.