Chcem mať zelenú strechu, na čo si mám dať pozor?

Zelená střecha - ECOSEDUM PACK

Na strechách rodinných i bytových domov čoraz častejšie vídame rastliny, ktoré vytvára zelenú strechu. V dnešnom článku si rozoberieme, aké má zelená strecha výhody a prečo sa oplatí mať ju na svojom dome.

Strecha je u väčšiny domov nevyužitá plocha, maximálne vhodná pre umiestnenie solárnych panelov. Zároveň je ale tiež najväčšou plochou kadiaľ uniká v zime teplo, a naopak v horúcom lete dochádza k prenikaniu tepla do domu a prehrievanie miestností. Zelené strechy tieto nedostatky riešia.

Zelená strecha obmedzuje hluk, zlepšuje tepelnú izoláciu a tak v lete pomáha udržať v dome príjemný chlad a v zime naopak zabraňuje únikom tepla a šetrí tak náklady na vykúrovanie. Okolo strechy tiež systém ECOSEDUM pomáha vytvoriť lepšiu mikroklímu. Každá ďalšia zelená plocha navyše vo svojom okolí pomáha zadržiavať oxid uhličitý.

ECOSEDUM PACK - zelená střecha
ECOSEDUM PACK – zelená strecha

Podobnou filozofiou sa riadíme aj pri výrobe. Moduly pre zelenú strechu sú totiž vyrábané v Nemecku, kde vznikajú recyklovaním už použitého plastu. Vďaka tomu ročne planéte ušetríme asi 25 tisíc tón CO2. Ďalšie skleníkové plyny potom zachytávajú naše strechy ihneď potom, čo sa zazelenajú.

ECOSEDUM je modulový systém zelených striech, ktorý ľahko umiestníte na akúkoľvek strechu so sklonom až 30 stupňov vďaka zásobníkom z recyklovaných plastov s predpestovanými rastlinami. Do sklonu 30 stupňov nie je potreba riešiť žiadne upevnenie. V prípade šikmých striech je nutné zabezpečiť okraj ochranou proti skĺzu. U rovných striech potom nie je potrebné ani pokkladanie geotextilného podkladu. Ak vás teda láka šikmá zelená strecha, nie je to žiadny problém.

Zatrávnené zelené strechy zlepšujú mikroklímu a optimalizujú zadržiavanie a využitie dažďovej vody. Zásobníky sa tak o zasadené rastliny postarajú a nie je nutné sa o zelenú strechu nejako špeciálne starať, iba v prípade dlhodobého sucha je vhodné ju zaliať.

Zelená střecha ECOSEDUM PACK

Pokládka zelenej strechy je jednoduchá a zvládnete ju aj svojpomocne, dôležité je vopred strechu odmerať a spočítať potrebnú plochu. Realizácia zelenej strechy ale nijakou zložitou operáciou nie je. V prípade, že moduly presne nezodpovedajú rozmerom strechy, nedporučujeme zásobníky pre rastliny orezávať. Okraje strechy radšej zasýpte štrkom. Pri strechách s vyšším sklonom je nutné počítať s umiestnením ukončovacej lišty, ktorá posledný rad zásobníkov udrží na svojom mieste.

V prípade nákupu modulov bez substrátu je tiež dôležité vedieť, koľko substrátu budete potrebovať. K tomu poslúži nasledujúci vzorec: 0,95 * plocha strechy * 0,05 = počet metrov kubických potrebného substrátu. V prípade, že sa rozhodnete pre moduly so substrátom a rastlinami, nemusíte sa o nič také starať.

Nemusíte sa obávať ani problémov spojených s prípadnou opravou strechy, každý modul ECOSEDUM možno opäť jednoducho vybrať a k potrebnému miestu na streche sa dostať. Po oprave alebo potrebnej údržbe potom zase zásobníky vrátite medzi ostatné a zelená strecha bude opäť celistvá. Konštrukcia zelenej strechy s tým počíta. Preto nie je žiadny problém sa v prípade nutnosti údržby strechy po module ECOSEDUM prejsť. Pravidelný pohyb a používanie miesto dlažby však neodporúčame.

Tým sa dostávame k ďalšej časté otázke, ktorú je potrebné si pred obstaraním zelenej strechy zodpovedať a tou je predpokladané zaťaženie strechy. Každá strecha je totiž stavaná na to, aby uniesla určitú dodatočnú ťažobu. Zvlášť v prípade starších budov preto odporúčame odborný posudok statika, ktorý posúdi, či strecha dodatočnú záťaž zvládne. Pri novostavbách by tento údaj mal byť známy. Po daždi môže systém pre zelené strechy vážiť na jeden meter štvorcový  95 kilogramov. Zaťaženie strechy tak môže byť vyššia ako jedna tona.

Posledným otáznikom zostáva cena. V prípade, že vás zaujala zelená strecha ECOSEDUM PACK, cena za m2 začína na sume okolo 40 euro v prípade modulov bez substrátu a rastlín. Aktuálnu ponuku nájdete v našom eshope.